+

Dokumenty i informacje

Pozostałe > Bezpieczeństwo

Zasady bezpieczeństwa

  1. Dokładnie sprawdzaj treść SMS i powiadomienia z Aplikacji Mobilnej przed potwierdzeniem transakcji, w szczególności: kwotę i rodzaj operacji oraz nr konta do przelewu.
  2. Nikomu nie udostępniaj swoich danych, m.in. loginu i haseł, pełnego numeru PESEL, danych karty i numeru CVV2/CVC2 oraz kodu BLIK – również za pomocą komunikatorów. Pamiętaj, że pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o te dane.
  3. Nie zakładaj, że widoczna nazwa nadawcy e-maila, SMS-a czy połączenia telefonicznego jest prawdziwa. Oszuści potrafią podrobić numer telefonu, który wyświetla się na Twoim ekranie i podszyć się za kogoś z Twojej rodziny, grona przyjaciół, policjanta czy bank. Jeśli masz wątpliwości, czy dzwoni do Ciebie pracownik banku – skontaktuj się z bankiem.
  4. Jeżeli e-mail od nadawcy wzbudzi Twoje wątpliwości, nie otwieraj załączonych plików, nie klikaj w linki do logowania i nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji – dzięki nim oszust zyska dostęp do twojego urządzenia oraz dane do logowania. Bank nigdy nie będzie wymagał od Ciebie takich operacji.
  5. Sprawdzaj adresy stron www, na których się logujesz, a także ich certyfikaty bezpieczeństwa.
  6. Regularnie aktualizuj urządzenia i oprogramowanie na komputerze i telefonie (system, aplikacje, przeglądarkę, antywirusy).
  7. Twórz skomplikowane hasła, które będą trudne do odgadnięcia przez innych.
  8. Nie używaj tego samego hasła do różnych kont oraz nie zapisuj haseł na kartkach ani w plikach na komputerze. Nie używaj funkcji ‘zapamiętaj hasło’ w przeglądarce internetowej, która nie jest w pełni bezpieczna.
  9. Nie loguj się do serwisu internetowego oraz aplikacji mobilnej przez publiczne, niezabezpieczone Wi-Fi ani na urządzeniach dostępnych publicznie np. w kafejkach, hotelach.
  10. Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia, jeśli nie masz pewności co do ich bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie!
Przypominamy, że Bank Spółdzielczy w Zatorze nigdy nie wysyła do klientów wiadomości e-mail zawierających link do systemu bankowości internetowej, oraz nigdy nie prosi o podawanie danych poufnych, a w szczególności loginu i hasła. W przypadku otrzymania takiej wiadomości prosimy o jej niezwłoczne usunięcie bez otwierania jakichkolwiek odnośników w niej zawartych.

  • Pomoc techniczna dostępna pod numerem +33 841 08 80
  • Hasła autoryzacyjne Bank wysyła z następujących numerów telefonów: +48 661 003 110 lub +48 510 118 826

Blokowanie dostępu do konta możliwe jest:

  • dzwoniąc na powyższy numer pomocy technicznej
  • wysyłając wiadomość SMS na nr telefonu (+48 661 003 110 lub +48 510 118 826): bw#twój_identyfikator
    (identyfikator – login do bankowości internetowej)

Podstawowe zalecenia:

  • Nie zezwalaj przeglądarce na zapisywanie haseł i nazw użytkownika w formularzach
  • Nie przechowuj nazwy użytkownika i hasła w tym samym miejscu
  • Dbaj o zainstalowanie najnowszych aktualizacji przeglądarki i systemu operacyjnego


UWAGA! Oszuści podszywają się pod pracowników Banku Spółdzielczego, Zrzeszenia BPS i firm informatycznych

Cyberprzestępcy pod pozorem troski o bezpieczeństwo Twoich środków i operacji finansowych mogą kontaktować się z Tobą telefonicznie i nakłaniać Cię do:

  • przekazania identyfikatora i hasła do bankowości elektronicznej,
  • podania danych kart płatniczych (numer i kod CVV/CVV2) lub innych ważnych danych (np. PESEL, skany dokumentu tożsamości),
  • zainstalowania dodatkowego oprogramowania na komputer lub aplikacji na smartfonie (AnyDesk/TeamViewer),
  • wyręczenia w wykonaniu lub dokończeniu transakcji w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

NIGDY NIE podawaj powyższych danych, NIE instaluj dodatkowych aplikacji i NIE potwierdzaj żadnych operacji, które nie były zlecone przez Ciebie. PAMIĘTAJ, od Twojej czujności zależy, czy oszuści zdołają przejąć Twoje konto i wyczyścić je ze wszystkich pieniędzy!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zakończ połączenie i niezwłocznie poinformuj Bank dzwoniąc pod numer +33 841 08 80.


UWAGA! Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy zależy także od Ciebie!

Wzrost zagrożeń dotyczących bankowości internetowej powinien wzbudzić Państwa czujność i większą dbałość o bezpieczeństwo wykonywanych operacji. Należy zwrócić baczną uwagę na:

  • wiadomości e-mail – nie otwieraj podejrzanych maili i załączników,
  • niestandardowy wygląd lub działanie systemu – zmienione dane w przelewach, pytanie o numer telefonu, pojawianie się nietypowych pól, w których należy wpisać hasła z wiadomości SMS,
  • treść wiadomości SMS zawierającej jednorazowe hasło – czy rachunek odbiorcy jest zgodny z dyspozycją złożoną w bankowości elektronicznej,
  • zmieniony adres serwisu lub niewłaściwy certyfikat SSL (brak symbolu kłódki).

Prosimy o nieignorowanie potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń, a w razie ich wystąpienia należy natychmiast przerwać działanie oraz niezwłocznie poinformować Bank.


BLIK. Zasady bezpieczeństwa

  • Dbaj o kod BLIK jak o gotówkę lub kartę – nie przekazuj go nigdy nieznanym osobom
  • W sklepie internetowym, terminalu płatniczym, bankomacie lub wpłatomacie – wpisuj kod BLIK samodzielnie. Bank nigdy nie prosi Cię o podanie kodu BLIK w innych okolicznościach
  • Sprzedajesz coś na portalu ogłoszeń? Nigdy nie przekazuj kodu BLIK kupującym
  • Twój znajomy niespodziewanie prosi Cię o kod BLIK lub przelew na telefon przez media społecznościowe? To może być oszustwo, dlatego zanim coś zrobisz, skontaktuj się ze znajomym osobiście


Aktualne informacje o zagrożeniach można sprawdzić na stronie Związku Banków Polskich

Ta strona korzysta z cookies

Korzystamy z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.